
Większość sprzętu elektrycznego dostępnego na rynku ma możliwość zasilenia bateryjnego. Sam w swoim biurze masz zapewne myszkę, klawiaturę czy chociażby zegarek na baterie. Nie można pozwolić, aby te urządzenia zawiodły. Producenci chcąc zapewnić mobilność i możliwość użytkowania nawet bez dostępu do sieci energetycznej wyposażają swoje produkty w zasilanie bateriami. Jakie baterie wybrać? Czym różnią się poszczególne modele? Czy watro wybrać droższe baterie pozwalające na powtórne wykorzystanie? Słowem jak kupować baterie i akumulatorki?
BATERIE ALKALICZNE
Jednym z najpopularniejszych rodzajów baterii są baterie alkaliczne powszechnie spotykane w przenośnym sprzęcie. Mają one elektrody wykonane z cynku oraz dwutlenku manganu i jako elektrolit stosowany jest alkaliczny (zasadowy) roztwór wodorotlenku potasu. Obok baterii alkalicznych popularnością cieszą się ogniwa cynkowo-węglowe przeznaczone przede wszystkim do mniej wymagających urządzeń. Z mniejszą pojemnością jest związana także niższa cena, ale znajduje to swoje odzwierciedlenie w krótszej żywotności.
AKUMULATORKI
Rozważając zakup baterii watro wziąć pod uwagę wpływ na środowisko naturalne. Jako świadomi konsumenci powinniśmy wybrać baterię odnawialne, czyli takie które można powtórnie wykorzystać, mające zdolność do przechowywania energii przez długi czas.
Jak do tej pory nie znaleziono rozwiązania idealnego, każde ma swoje wady i ograniczenia. W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów akumulatorków różniących się substancjami chemicznymi i metalami z jakich zostały wykonane. Obecnie do najpowszechniej stosowanychogniw odnawialnych można zaliczyć modele kwasowo-ołowiowe (Pb), litowo-jonowe (Li-ion) oraz zasadowe: niklowo-wodorkowe (Ni-MH), występujące najczęściej w postaci mniejszych i większych „paluszków” oznaczanych jako AA, AAA, C, D itd. Mniej popularne są wydajne, ale uznawane za dość niebezpieczne akumulatory litowo-polimerowe i coraz rzadziej używa się zasadowych ogniw niklowo-kadmowych Ni-Cd(między innymi za zawartość toksycznego kadmu). Stosunkowo nowym rodzajem baterii są baterie litowo-chlorkowo-tionylowe, zwracające uwagę przede wszystkim znikomym prądem samorozładowania, pozwalającym zachować okres przydatności nawet do 20 lat.
ILOŚĆ CYKLI
Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów to ilość cykli ładowania oraz jego efektywność. Producent oferuje 1000 cykli ładowania? Świetnie, sprawdź do jakiego poziomu? Większość baterii owszem można ładować setki razy, ale po pierwszych kilkunastu razach poziom ładowania spada do 70% , czyli nasza bateria zaczyna się starzeć a tym samym skraca swój okres użytkowania.
SAMOROZŁADOWANIE
Każda bateria, również ta nieużywana potrzebuje energii. Samorozładowanie baterii określa stratę energii przy pełnym, ale nie używanym akumulatorze, tym samym im wielkość ta mniejsza tym lepiej. Duże różnice w poziomie zużycia energii ogniwa nieużywanego zwracają uwagę, aby dokładnie porównać ten parametr.
POJEMNOŚĆ BATERII
Pojemność, jak nietrudno się domyślić wskazuje maksymalną ilość energii jaką ogniwo może zgromadzić, wyrażona w miliamperogodzinach (mAh). Pojemność jest jednym z podstawowych parametrów na jaki powinniśmy zwrócić uwagę wybierając akumulatorki. Pojemność baterii wyrażona w mAh determinuje czas zasilania urządzenia prądem o określonym natężeniu. Oczywiste jest, że większa pojemność wydłuża czas i jest pożądana, aby urządzenie mogło pracować jak najdłużej bez wymiany baterii.
LEPSZE LSD
Trzymając w ręku opakowanie akumulatorków sprawdź, czy baterie, które wybrałeś są oznaczone skrótami typu NON-LSD, LSD lub pre-charged albo ready to use. Oznaczenie LSD świadczy, ze baterie są już naładowane, nieużywane nie tracą swojej energii nawet przez lata , zaś te oznaczone jako Non LSD trzeba przed pierwszym użyciem naładować, a nieużywane tracą około 15% energii w ciągu miesiąca! Informacja pre-charged czy ready to use oznacza, że akumulatorki są gotowe do użycia od razu.
Innym oznaczeniem, które warto znać to high-drain oraz low-drain devices. Odnoszą się one do urządzeń którym dedykowane są baterie. I tak urządzenia high-drain potrzebują wydajnych baterii, to na przykład aparaty fotograficzne czy kamery, zaś sprzęt low-drain devices nie wymagabaterii o dużej pojemności, ale o długiej żywotności, takiej gdzie energia jest bardzo wolno uwalniana a sam sprzęt nie pochłania jej często. Urządzenia wymagające takiej baterii to na przykład piloty do bram, zegarki itp.
Duża różnorodność baterii spotykanych na rynku stanowi niezaprzeczalny dowód na brak rozwiązania idealnego. Każde z ogniw ma wady i zalety, spośród których należy wybrać kompromisowe rozwiązanie Wśród kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, można wymienić: napięcie nominalne, pojemność, wymiary, masę, utratę pojemności w czasie i oczywiście cenę.