Wielogodzinna praca z laptopem powoduje jego znaczące nagrzewanie się. Prawidłowa temperatura sprzętu w stanie bezczynności powinna mieścić się w przedziale od 30 do 40 stopni Celsjusza. W trakcie grania lub pracy z wymagającymi aplikacjami może ona sięgać nawet 100 stopni.
Niestety podwyższona temperatura przyczynia się do obniżenia żywotności układów na płycie głównej, co może zakończyć się awarią i niejednokrotnie także drogą naprawą. Czyszczenie układu chłodzenia ma zatem zasadnicze znaczenie w celu poprawy warunków pracy naszego notebooka. W związku z tym warto zainwestować w dodatkowe urządzenie usprawniające jego wentylację. W tym celu stworzono chłodzącą podkładkę, której rola ogranicza się nie tylko do zapewnienia odpowiedniej temperatury sprzętu, ale również wygodniejszej obsługi laptopa np. poprzez regulację kąta nachylenia lub minimalizację hałasu wytworzonego przez wentylatory.
JAK DZIAŁA PODKŁADKA CHŁODZĄCA?
Podkładkę podłącza się do notebooka przy pomocy kabla USB. W większości przypadków posiada ona dodatkowy włącznik, dzięki któremu możemy uruchomić chłodzenie. Wówczas wentylatory obracającą się, dostarczając tym samym zimne powietrze do obudowy laptopa. Podczas użytkowania notebooka, niektóre jego obszary stają się cieplejsze od pozostałych. Potocznie zwie się je „gorącymi punktami”. Możemy je znaleźć w bliskim sąsiedztwie procesora, który w trakcie pracy mocno się nagrzewa. Powinniśmy zatem najpierw sprawdzić, gdzie dokładnie występują owe punkty. W ten sposób łatwiej będzie nam wybrać najlepszy produkt. Dobra podkładka jest w stanie obniżyć temperaturę karty graficznej i procesora o nawet 10 stopni Celsjusza.
NA JAKIE ELEMENTY WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ W TRAKCIE ZAKUPU PODKŁADKI CHŁODZĄCEJ?
MOBILNOŚĆ
W sprzedaży dostępne są podkładki stacjonarne (w szczególności sprawdzą się podczas pracy przy biurku), jak i mobilne (pozwalające na przemieszczanie się użytkownika z laptopem). Przed zakupem musimy przede wszystkim określić, która podstawka spełni najlepiej swoje zadania przy określonym trybie życia oraz sposobie użytkowania.
WENTYLATORY
Skuteczność chłodzenia zależna jest od ilości, wielkości oraz prędkości zamontowanych wentylatorów. Czasami nawet jest lepiej, gdy mamy do czynienia z jednym większym, ale za to wolniejszym wentylatorem (np. 120 mm albo 200 mm) aniżeli z kilkoma mniejszymi, lecz pracującymi z dużą prędkością. Takie rozwiązanie jest polecane przede wszystkim w laptopach, posiadających dużą ilość otworów wentylacyjnych. W niektórych urządzeniach występuje kontroler obrotów, umożliwiający dopasowanie pracy wentylatorów do bieżących potrzeb. Sytuacja wygląda gorzej, gdy nasz notebook na spodzie nie jest wyposażony w żadne otwory wentylacyjne – wówczas nawet najdroższa podkładka w niczym nie pomoże i nie ma sensu jej kupować.
MATERIAŁ
Wiele tanich podkładek wykonano z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepszym wyborem. Przy mocno grzejącym się laptopie powinniśmy zaopatrzyć się w metalową, najlepiej aluminiową podstawkę. Gdy płyta na której stawiamy notebooka jest perforowana, jednocześnie stanowi gwarancję lepszej cyrkulacji powietrza w sprzęcie.
DESIGN I KONSTRUKCJA
Poszczególne podkładki chłodzące mogą znacznie różnić się od siebie pod względem wyglądu oraz zastosowanej konstrukcji. Istnieją modele w formie płyty, (w której możemy regulować kąt nachylenia), bądź też podkładki sprzedawane jako stoliki (z których możemy skorzystać np. podczas pracy w łóżku). Wszystko zależne jest od naszych potrzeb, upodobań oraz indywidualnych preferencji.
ROZMIAR
Przed zakupem powinniśmy zorientować się, czy dany model będzie pasować do naszego urządzenia pod względem wielkości. W tym celu należy porównać wymiary laptopa i podkładki, która powinna być nieco większa od notebooka, aby ten mógł stać na niej stabilnie.
POZIOM HAŁASU
Niestety poziomu hałasu podkładki nie sprawdzimy w sklepie ani w instrukcji obsługi produktu. Warto jednak zapoznać się z opiniami użytkowników oraz recenzjami umieszczonymi na portalach komputerowych. Podkładka nie powinna stanowić dodatkowego źródła uciążliwego hałasu, który może działać dekoncentrująco na użytkownika.
NÓŻKI
Aby podkładka mogła dobrze spełniać swoje zadania, powinna być wyposażona w nóżki zakończone gumą. Uniemożliwiają one przesunięcie się laptopa w niepożądanym kierunku. W niektórych modelach możemy dodatkowo regulować jej wysokość, dzięki czemu zapewnione jest ustawienie notebooka w dogodniej pozycji. Można także spotkać się z regulowanymi nóżkami, umożliwiającymi zwiększenie stopnia nachylenia laptopa.
DODATKOWE WYPOSAŻENIE
Porty USB – dzięki nim podkładka może zarówno chłodzić, jak i współpracować z dodatkowymi urządzeniami. W tej chwili w podstawce mogą być zamontowane nie tylko porty USB 2.0, ale również 3.0.
Stacja dokująca dla dysku twardego – umożliwia instalację 2.5-calowego dysku. Pomimo, iż nie jest to zbyt często stosowane rozwiązanie, może stać się wyjątkowo pomocne dla osób dysponujących dodatkowym dyskiem twardym.
PODSUMOWANIE
Przy pomocy odpowiednio dobranej podkładki chłodzącej możemy zniwelować „wciąganie” zanieczyszczeń przez laptop, zapewniając jego optymalne chłodzenie. Podczas jej zakupu powinniśmy wziąć jednak pod uwagę kilka wytycznych. W głównej mierze należy zorientować się, które miejsca w naszym notebooku nagrzewają się najbardziej, następnie zaś powinniśmy zabrać się za szczegółowe wymierzenie jego podstawy. Ważny jest też wybór tworzywa, z którego wykonano naszą podkładkę. Materiały metalowe doskonale chłodzą, ale za to są droższe i jednocześnie mniej kompaktowe. Podkładki plastikowe są w niższej cenie, jednak częściej się psują. Dokonanie właściwego wyboru jest zatem zależne tylko i wyłącznie od potrzeb i preferencji konsumenta.